„Hiperdigitalizacija cijelog društva i natjecanje ‘brže, više, jače’, svi žele biti produktivniji, sve treba biti automatizirano, softveri trebaju više resursa itd.“, odgovorio je Ivan Hendija, vlasnik IT tvrtke i osnivač udruge ‘Kompići’ na pitanje zbog čega se tvrtke rješavaju informatičke opreme koja je stara svega nekoliko godina. Novi gost TOPCASTA TOP RADIJA voditelju Kruni Belku govorio je o udruzi koju je pokrenuo, a čiji je cilj humanitaran i ekološki – produljenje vijeka trajanja informatičke opreme, a koja se zatim donira onima kojima je ona potrebna. Osvrnuo se Ivan i na problem elektroničkog otpada, ali se dotaknuo i posljedica koje taj otpad izaziva.
Izvor: TOP RADIO
‘Kompići’ su udruga koja je nastala iz inicijative da se iskoriste gadgeti i tehnika koja je ispravna, ali se nalazi po ladicama, skladištima, odnosno ne koristi se.
„Krenuli smo pred pet, šest godina u firmi u kojoj radimo. Imamo otprilike dvjestotinjak klijenata koje vodimo, koji imaju različitu informatičku opremu koja kada je oprema zastarjela, nemaju kuda s njom. Došli su do nas i pitali nas možemo li se pobrinuti za taj elektronički otpad. (…) Mi smo rekli -okej, ali ta oprema je i dalje iskoristiva ako se u nju uloži neko vrijeme, energija i malo se restaurira. Pitali smo može li se oprema donirati. Oni su rekli da možemo i mi smo pred pet godina kada smo započeli s upitima prema školama, vrtićima, ustanovama za djecu, starije, nemoćne itd. Shvatili da je potreba za takvom opremom ogromna.“, rekao je osnivač udruge.
Akciju su, istaknuo je Ivan, nastavili raditi dalje:
„Ono što radimo, prikupljamo gadgete, najviše informatičku opremu, računala, monitore. Sve ono što treba nekom djetetu ili nekome da radi, da funkcionira u današnje vrijeme, u današnjem društvu. Obnavljamo opremu, ulažemo vrijeme, energiju da to sve postavimo na noge, da restauriramo i tražimo kome donirati, doniramo i imamo puno osmijeha poslije toga.“
Vlasnik IT tvrke objasnio je zbog čega se tvrtke rješavaju informatičke opreme koja je stara svega nekoliko godina:
„Hiperdigitalizacija cijelog društva i natjecanje ‘brže, više, jače’, svi žele biti produktivniji, sve treba biti automatizirano, softveri trebaju više resursa itd.“
Voditelj TOPCASTA Kruno Belko se nadovezao da to onda znači da informatička oprema brzo zastarijeva, a Ivan je odgovorio:
„Sada više čak i ne. Došli smo do nekog maksimuma što se tiče hardvera. Sada je više softverski ‘boom’ i napredak te ide više optimizacija softvera. Nekakvih četiri pet godina je rok gdje većina tvrtki s kojima mi radimo gledaju da se oprema mijenja zbog toga što tada postoji veća šansa da oprema stane i to njima donosi stanku u radu, neproduktivnost itd. Između tri i pet godina je fluktuacija promjene opreme. Oprema – govorimo o računalima, laptopima najčešće koja se koristi u takvim poslovnim okruženjima je dosta dobro očuvana. To su laptopi na kojima rade poslovni ljudi u dnevnom poslu. To je nešto što može u nekakvih sedam, osam do deset godina funkcionirati nekome za neke jednostavnije aktivnosti, potrebe, pogotovo djeci, školama, nekome tko uopće nema opremu..“
Problem s elektroničkim otpadom je velik. Ivan je rekao kako su brojke s elektroničkim otpadom ogromne te nastavio:
„Što se tiče otpada, možemo napraviti tri stvari. Možemo ga ili baciti, to je najjednostavnije, odnese se na EE otpad. Druga stvar je prenamjena uređaja za nešto drugo (…), treća stvar je produljenje vijeka trajanja – to je što mi kao ‘Kompići’ radimo, produljujemo vijek trajanja opreme. Nešto što bi možda za pet godina završilo na reciklažnom dvorištu, mi kažemo – ne, ne, dajte nama, mi ćemo mu produljiti vijek trajanja, obnoviti ćemo to, netko će to još koristiti pet godina. S time smanjujemo i potrebu kupovanja novog i smanjujemo količinu otpada koji se radi.“
Vlasnik udruge koja produljuje vijek trajanja informatičke opreme je govorio i o posljedicama koje izaziva tehnički opad koji se ne reciklira i kojeg možemo pronaći bačenog u prirodi.
„Svi kažu da je elektronički otpad opasan. A nitko ne razmišlja zašto je opasan! Opasni spojevi idu u zrak, vodu, zemlju, mi to sve pijemo, udišemo itd. To je nešto što radi nama vrlo štetno za budućnost. „, zaključio je.
Top Pop stiže u pomoć kad ti se prispava nakon ručka - s nama niski tlak nema šanse. Top mjuza je glavna dizalica na poslu, ali i tableta za smirenje kad zapneš u gužvi prema doma. Kod nas možeš saznati apsolutno sve o glazbi koju živiš, a omakne se i koja dobra fora u moru loših.
Top Radio web app korisiti kolačiće kako bi poboljšali funkcionalnost.
Funkcionalni
Always active
Tehničko pohranjivanje ili pristup strogo je potreban za legitimnu svrhu omogućavanja korištenja određene funkcionalnosti aplikacije, ili za isključivu svrhu provedbe prijenosa komunikacije preko elektroničke komunikacijske mreže.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistika
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.Statistička pohrana ili pristup koristi se isključivo u anonimne statističke svrhe. Uz usklađenosti od strane vašeg davatelja internetskih usluga ili dodatnih zapisa treće strane, informacije pohranjene ili dohvaćene u ovu svrhu ne mogu se koristiti za vašu identifikaciju.
Marketing
Marketinški pristup potreban je za izradu korisničkih profila za slanje reklama ili za praćenje korisnika na web stranici ili na nekoliko web stranica u marketinške svrhe.